علاقه مندی (0)
0

زیبایی به وسعت یک تابلوی نقاشی با فرش کاشان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کاشان را به عنوان شهر هنر و زیبایی می شناسند. اکتشافات باستان شناسی نشان می دهد این شهر قدمت بسیار طولانی داشته و به همین نسبت هم هنرهایی مانند قالی بافی در آن سابقه طولانی دارد. فرش کاشان یکی از این زیبایی ها و جلوه هنر مردمان این سرزمین است.

همزمان با اوج گرفتن دوره رونسانس در اروپا هنر قالی بافی هم در شهر کاشان رونق پیدا کرد به طوریکه مبلغان مسیحی و افرادی که از اروپا به این شهر سفر می کردند در سفر نامه های خود به اولین چیزی که اشاره می نمودند زیبایی هنر قالی بافی در شهر کاشان بود. برای همین است هنوز هم وقتی اسمی از قالی و قالی بافی به میان می آید فرش کاشان سرآمد بوده و بسیاری از کارخانه ها و کارگاههای قالی بافی در این شهر رونق داشته و هنوز با وجود تغییر شرایط اقتصادی توانسته اند هنر خود را در بازارهای داخلی و خارجی عرضه نمایند.

فرش کاشان

ساختار فرش کاشان چگونه است؟

قالی ها در همه شهرها از یک ساختار خاص برخوردار هستند. در مورد فرش کاشان هم این موضوع صادق است به طوریکه تار و پود و ساختار این مدل قالی از نخ پنبه گرفته و البته ابریشم هم در مدل های بسیار ظریف و هنری و برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد. پود زیر را در فرش کاشان ضخیم تر انتخاب می کنند و نخ مورد استفاده در آن یا نخ شهری است یا نخ اصفهانی که دو نوع نخ معروف در شهر کاشان هستند. نخ اصفهان ضخیم تر از نخ شهری بوده به شکلی که پود ده لایه شده اصفهانی معادل پود 12 لایه شده شهری است. در فرش کاشان در برخی موارد از پود 24 لایه هم استفاده می کنند. البته پود در این نوع قالی گاهی 16 لایه هم می باشد.

پیشنهاد میکنیم از مجموعه فرش ماشینی ما دیدن فرمایید.

پشم مورد استفاده برای فرش کاشان از چه شهرهایی تهیه می شود؟

برای بافت فرش کاشان پشم مورد نیاز آن را از گله دارهای شهرهای خراسان، آذربایجان، کرمانشاه و یا تهران تهیه می کنند. در گذشته نه چندان دور برای قالی کاشان رقیبی در ایران وجود نداشت اما با پیشرفت این هنر در شهرهای مختلف از جمله قم فرش های نفیسی هم در این شهر بافته و عرضه می گردد.

خرید فرش کاشان

نقش های فرش کاشان عموما چه نوع نقش هایی هستند؟

عموما برای شناسایی فرش هر شهر به نقش های بافته شده در آن می پردازند چون در هر شهری با توجه به آداب و رسوم و سنت های جاری در گذشته نقش های متفاوتی به قالی ها زده می شود. فرش کاشان هم نقش های مخصوص به خود دارد و این نقش ها عموما حول ترنج های مرکزی چند قسمتی و لچک های پیوسته به آن می گردد. ترنج های بافته شده در این نوع قالی تعدادی ترنج متحد المرکز بافته شده و ترنج مرکزی و یا میانی هم شکل خاصی داشته و به صورت یک چلیپای ستاره ای یا به صورت شاخه شاخه می باشد.

فرش ماشینی کاشان

حاشیه اصلی در فرش کاشان نقش های درشتی هستند که به شکل دو برگ در دو طرف شاخه و یا چهار برگ در دو طرف شاخه بافته می شوند. در این نوع قالی ساقه های ظریفی هم که در زمینه آن برگ های بزرگ خرما طراحی شده است، بافته می شود. البته نقش های زمینه به شکل گل های ختمی، گل های نیلوفر، گل های سرخ کوچک و برگ های نوک تیز هم می تواند باشد.

از شما خواهشمندیم این مطلب را با دوستان خود در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید!

 

خواندن 217 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟