علاقه مندی (0)
0

ویژگی های فرش ابریشم چیست؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

طراحی و تولید فرش ابریشم علاوه بر اینکه یک فعالیت اقتصادی و پول ساز محسوب می شود هنر هم به حساب آمده و در خیلی از کشورها به خصوص ایران و ترکیه طراحی و تولید آن رواج دارد. البته دراین زمینه ایران شهرت بالاتری کسب کرده است.

بیشتر قالی بافان در شهرهای مختلف ایران مانند اصفهان اقدام به بافت این نوع قالی کرده و البته در بسیاری مواقع آن را صادر می کنند چون در کشورهای اروپایی خصوصا علاقمندان زیادی برای فرش ابریشم ایرانی وجود دارد. این نوع فرش بر اساس الگوهای مختلفی بافته می شود که عمدتا خطوط هندسی متعدد و گل های تحریف شده هستند. فرایند تولید قالی ابریشم چندان تفاوتی با انواع قالی های دیگر ندارد آنچه در تولید فرش ابریشم مهم است مواد اولیه مورد استفاده در آن است.

فرش ابریشمی

 

فرایند تولید فرش ابریشم چگونه است؟

در گذشته های نه چندان دور برای بافت قالی ابریشمی از پیله ابریشم استفاده می کردند و همین امر باعث شده بود قیمت این کالا بسیار بالا و لوکس باشد اما در حال حاضر در بسیاری از کشورها از ابریشم مصنوعی برای بافت آن استفاده می کنند و در کنار آن امکان بافت قالی با استفاده از دستگاه هم فراهم شده است برای همین هزینه های تولید در نتیجه هزینه فروش این نوع قالی ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

ویژگی فرش ابریشمی

فرش ابریشم ماشینی چه نوع فرشی است؟

فرش ابریشم ماشینی یک هنر خاص و منحصر به فرد است. در واقع تلفیقی از هنر و تکنولوژی محسوب می شود. اگر به قالی فقط به عنوان کف پوش نگاه نکنید و از آن توقع تغییر دکوراسیون و حال و هوای فضا را داشته باشید فرش ابریشم ماشینی بهترین انتخاب است. استفاده از این نوع قالی ها فقط در شکل کف پوش نخواهد بود و بسیاری از افراد از آن به عنوان تابلو فرش برای تزئین دیوارهای خود استفاده می کنند. این نوع فرش این قابلیت را دارد که بتوانید از آن به صورت های متنوعی برای تغییر دکوراسیون استفاده کنید. تولید کف پوش ابریشم چه دستی و چه ماشینی به سال های بسیار دور در ایران برگشته و نشان از تاریخ و فرهنگ کهن مردمان این سرزمین دارد.

فرش ابریشمی دستباف

گلیم و جاجیم نمونه های دیگری از فرش ابریشم 

همانطور که گفتیم این نوع قالی ها در انواع متنوعی طراحی و بافته می شود. جاجیم و گلیم نمونه هایی از آن هستند. اما به طور کلی فرش ابریشم ماشینی و دستی یکسری ویژگی های کلی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم

1- نخی که در تولید این نوع فرش مورد استفاده قرار می گیرد از جنس ویسکوز است. همانند فرش ماشینی که نخ اکلیریک بهترین نوع نخ برای تولید آن محسوب می شود برای فرش ابریشم هم نخ ویسکوز بهترین نخ به حساب می آید. استفاده از نخ ویسکوز در تولید فرش ابریشم این حسن را داشته که به هیچ عنوان ایجاد پرز نخواهد کرد.

فرش دستباف ابریشمی

2- علاوه بر آن استفاده از نخ ویسکوز در بافت فرش ابریشم باعث می شود الکتریسیته ساکن ایجاد نشده و قالی پر و مو و گرد و خاک هم جذب نکند و البته درخشندگی و روشنی بیشتری هم داشته باشد.

3- کف پوش ابریشم به راحتی شسته شده و وزن بسیار کمی هم دارد که این حسن به خاطر مواد اولیه مورد استفاده در بافت آن است.

از شما خوهشمندیم این مطلب را با دوستان خود در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید!

خواندن 468 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟