علاقه مندی (0)
0

فرش ایرانی نگینی بر هنر ایران زمین

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گاهی زیبایی خیره کننده برخی فرش ها باعث می شود که گمان کنیم این کالای ارزشمند بوسیله دستانی از جنس مرمر و ابریشم بافته شده اند. جذابیت و زیبایی فرش ایرانی به حدی است که از سالیان خیلی دور بسیاری از تجار و بازرگانان اروپایی و کشورهای آسیایی از این کالا به عنوان تحفه و پیشکش به سران و پادشاهان کشورهای دیگر استفاده می کردند و وسیله ای برای بیان محبت و احترام بود.

البته با ظهور دستگاههای مجهز و پیشرفته برای بافت فرش شاید برخی گمان کنند این زیبایی و ظرافت از قالی ایران رخت بر بست که اصلا اینگونه نیست و فرش ایرانی همچنان بر افق زیبایی و لطافت استوار است.

فرش ایرانی

 

تاریخچه فرش ایرانی

باستان شناسان خواستگاه و محل ظهور بافت فرش را در آسیا می دانند و برخی از آنها هم ایران و ترکمنستان و قفقاز را اولین کشورهایی می دانند که در آنها بافت قالی و زیر انداز آغاز گردید البته فرش ایرانی که در آن دوران بافته می شد، شکل کنونی را نداشت اما به مرور زمان شکل و شمایل و نوع بافت و طراح و نقشه آن بر اساس آداب و رسوم شهرهای مختلف تغییر کرد. به طور کلی جدای از فرش ایرانی هنر قالی بافی از قبل از میلاد مسیح در بسیاری از مناطق دنیا به شکل های مختلف وجود داشته است. مثلا در کشورهای افغانستان، ترکمنستان، هند و پاکستان، ترکیه، قفقاز، چین و مصر و پاکستان هنر قالی بافی رواج داشته است. اما آنچه که مهم است اینکه فرش ایرانی پازیریک را اولین و قدیمی ترین فرش دست باف در دنیا می دانند که بافت آن بر اساس تحقیقات در دوران هخامنشیان صورت گرفته است.

فرش ایرانی

چرا فرش ایرانی محبوب است؟

یکی از مهمترین دلایلی که باعث محبوبیت فرش ایرانی شده است به خاطر تعدد و تنوع رنگ در آن است که در قالی های بافته شده توسط کشورهای دیگر کمتر دیده می شود. البته کیفیت بالای مواد اولیه مورد استفاده در بافت آن و استفاده از نقش و نگارهای طبیعی و بسیار جذاب و متنوع هم دلیل دیگری برای این مدعا می باشد.

ویژگی های فرش ایرانی چیست؟

عموما فرش ایرانی بافته شده در شهرهای مختلف از منظر طرح و نقشه و رنگ و نوع بافت با هم متفاوت هستند و علت آن هم تاثیر فرهنگ وآداب و رسوم و آب و هوا در این موضوع است. اما به طور کلی همه فرش های بافته شده در ایران یکسری ویژگی های مشترک دارند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- اولین ویژگی فرش ایرانی که بر اساس آن می توانید این قالی ها را از قالی های کشورهای دیگر تشخیص دهید تنوع و تعدد رنگ در آن است. همانطور که گفتیم قالی های ایرانی در مقایسه با فرش های دیگر کشورها تعدد رنگ بیشتری دارند و همین امر باعث شده است محبوبیت بیشتری هم داشته باشند.

2- پشم مورد استفاده در فرش ایرانی از گوسفند چیده شده و با آهک جدا نمی شود. در برخی کشورها برای جدا کردن پشم گوسفند از آهک استفاده می کنند که این موضوع در کیفیت پشم بدست آمده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

3- طرح و نقشه در فرش ایرانی منحصر به فرد است و برخی از آنها شامل شاه عباسی، ابنیه اسلامی، بته و جقه، درختی، اقتباسی، ایلی، طرح هندسی، محرابی، گلفرنگ و ترکمن می باشند. بر اساس این طرح ها می توانید فرش ایرانی را تشخیص دهید.

از شما خواهشمندیم این مطلب را در شبکه های مجازی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

خواندن 333 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟