علاقه مندی (0)
0

فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از سوالاتی که خریداران عموما می پرسند، این است که فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟ این سوال در واقع می تواند به بسیاری از ابهامات و جزئیات قابل توضیح در خرید فرش پاسخ دهد.

خریداران قالی عموما افراد عادی و فاقد تخصص در این حوزه هستند و نیاز دارند با استفاده از یک راهنما بدانند فرش خوب چه مشخصاتی دارد تا در هنگام خرید کمتر با مشکل مواجه شوند. برای همین ما در این مطلب قصد داریم در مورد مشخصات و ویژگی های یک فرش ماشینی خوب اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. فرش جزء وسایل و لوازمی است که در بیشتر خانه های ایرانی وجود داشته و البته جزء ملزومات اصلی و مهم هم محسوب می شود و اغلب خانواده ها نمی توانند از آن چشم پوشی کنند و حداقل یک تخته از آن را برای خود خریداری می نمایند. برای همین دانستن اینکه فرش خوب چه مشخصاتی دارد، ضروری است.

راهنمای انتخاب فرش خوب

الیاف فرش مهم است

اولین پاسخ به سوال فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟ توجه به الیاف استفاده شده در آن است. قالی هایی که با الیاف با کیفیت بافته می شوند حالا چه دستی باشند و یا ماشینی دوام و ماندگاری و البته زیبایی بیشتری هم دارند. استفاده از الیاف درجه یک در بافت فرش باعث می شود قالی مقاوم تر بوده و در اثر تماس و پا خوردن دیرتر از بین برود و پرز بدهد. عموما برای بافت فرش ماشینی از الیاف اکریلیک استفاده می شود که الیاف مرغوبی هستند. الیاف اکریلیک الیافی هستند که از پلیمری به نام اکریلو نیتریل ساخته شده و 1900 مونومر دارند و همین ویژگی باعث شده است این الیاف سبک و گرم و شبیه پشم به نظر برسند. الیاف اکریلیک در رنگ های مختلفی تولید می شود و این رنگ ها هم در بافت قالی مورد استفاده قرار می گیرند. پس یکی از ویژگی های فرش خوب استفاده از الیاف با کیفیت در بافت آن است.

فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟

هیت ست در فرش چیست؟

یک پاسخ دیگر به سوال فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟ توجه به هیت ست در قالی است. نخ هیت ست امروزه در بافت قالی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند هیت ست به فرایندی گفته می شود که طی آن نخ بخاردهی شده تا کیفیت آن افزایش پیدا کند. بنابراین اگر به دنبال خرید یک قالی با کیفیت هستید حتما توجه داشته باشید نخ در آن هیت ست شده باشد.

 

نخی که هیت ست شده باشد ویژگی های خاصی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- نخ حالت پفکی داشته و بالک بیشتری هم دارد و پرز کمتری در آن ایجاد می شود.

2- فرش بافته شده با این نخ نرم تر بوده و هنگام دست کشیدن ظریف تر به نظر می رسد.

3- این نوع نخ ها در برابر حرارت و گرم شدن مقاومت بیشتری هم دارند و گرد و غبار کمتری هم جذب می کنند.

راهنمای انتخاب فرش خوب

 خب واقعا اگر بخواهیم بدانیم فرش خوب چه مشخصاتی دارد؟ این نکات تنها کفایت نخواهد کرد. بهترین و موثرترین راه برای یک انتخاب خوب و درست این است که ضمن مطالعه این موارد در هنگام خرید هم از فروشنده بخواهید به طور کامل در مورد ویژگی های قالی و مواد مورد استفاده در آن برایتان توضیح دهد. البته خودتان هم برای شنیدن حوصله به خرج دهید.

 از شما خواهشمندیم این مطلب را با دوستان خود در شبکه های مجازی به تشارک بگذارید!

خواندن 318 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟