سبد خرید خالي مي باشد

بهترین فرش دستباف ایران برای کدام شهر است؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بافت فرش در ایران از سال های بسیار دور رواج داشته است به طوریکه تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد، اولین قالی ها در بخش های از ایران بافته شده اند. برای همین هنوز هم بافت فرش در ایران به عنوان یک هنر ارزشمند و صنعت مهم شناخته می شود. برخی شهرهای ایران در این مقوله معروف تر هستند و بهترین فرش دستباف ایران به این شهرها نسبت داده می شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

بهترین فرش دستباف ایران در نائین

فرش نائین در بازارهای جهانی به زیبایی و کیفیت شهرت دارد و به عنوان یکی از بهترین فرش دستباف ایران شناخته می شود. علت اینکه فرش نائین یکی از بهترین ها شناخته می شود به خاطر پشم مورد استفاده در آن است. پشمی که در بافت فرش دستباف نائین استفاده می شود ضخیم نبوده و بسیار ظریف است و به آن کرک گفته می شود. فرش نائین را به طرح و نقش های آن هم می شناسند که عمدتا طرح لچک و ترنج است و البته بسیار متنوع این دو طرح بافته می شود.

بهترین فرش دستباف ایران

 

برای همین از بهترین فرش دستباف ایران همین فرش نائین است. فرش نائین ویژگی های خاصی هم دارد که از روی این ویژگی ها می توانید آن را تشخیص دهید از جمله اینکه زمینه مات و یا روشن داشته که به همراه ظرافت و دقت بالا طرح هایی با نقوش متراکم و پر از ویژگی های سنتی در آن بافته می شود. البته از دیگر ویژگی های منحصر به فرد قالی در این شهر این است که در ابعاد خاص و استانداردی بافته نمی شود و می توانید ابعاد متنوعی را در آن پیدا کنید.

بهترین فرش دستباف ایران در قم

قالی های قم در سال ها قبل چندان معروف و زیبا نبودند و البته ظرافت چندانی هم نداشتند اما با گذشت زمان قالی های این شهر به شهرت بالایی در ظرافت و زیبایی رسیدند به طوریکه به گل ابریشم معروف شدند و گفته می شود بهترین فرش دستباف ایران در قم بافته می شود. قالی های قم طرح های مخصوصی دارند و رنگ های مورد استفاده در آن هم بسیار متنوع است. طرح هایی که عمدتا توسط قالی بافان این شهر در بافت قالی بکار می رود لچک و ترنج شاه عباسی، محرمات، محرابی و شکارگاه هستند. البته قالی های قم با اقتباس از فرشهای اصفهان و کاشان بافته می شوند ولی با استفاده از خلاقیت بافندگان این حوزه سبک جدیدی از بافت قالی در این شهر پدید آمده است که بسیار مشهور شده است.

بهترین فرش دستباف ایران

فرش های بافته شده در قم ویژگی های خاصی دارند که از روی این ویژگی ها می توانید آنها را تشخیص دهید از جمله اینکه: بافت این فرشها بسیار منظم و با تکنیک خاص صورت می گیرد در حالیکه در قالی های شهرهای دیگر این نظم کمتر دیده می شود. طرح و نقش فرش در قم به سبک جدیدی رسیده است برای همین به بهترین فرش دستباف ایران معروف شده اند. این قالی ها عموما زمینه روشن و به رنگ های سفید عاجی و کرم و زرد داشته و در بافت زمینه از طرح های لچک و ترنج استفاده نمی شود. در بیشتر قالی های این حوزه یک سرو کوچک و یک نقش ظن السلطانی دیده می شود.

از شما خواهشمندیم این مطلب را با دوستان خود در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید!

خواندن 60 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « فرش ایرانی نگینی بر هنر ایران زمین

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

تلفن : 03154737678

همراه : 09133625755

تلگرام : 09128388287

ایمیل : info@1farsh.com

آدرس : اصفهان - آران و بیدگل - خیابان بعثت - بعثت 14 کد پستی 8741784151

برای دریافت آخرین مقالات، کوپن تخفیف و فروش های ویژه در خبرنامه ما عضو شوید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
captcha 

logo enamad