علاقه مندی (0)
0

فرش و دکوراسیون در طراحی دکوراسیون داخلی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در خانه اغلب مردم به خصوص ایرانی ها نقش فرش در دکوراسیون غیر قابل انکار است. در واقع رابطه فرش و دکوراسیون در سال های اخیر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی را به خود جذب کرده است. استفاده از المان های زیبایی شناسی در این دو مقوله باعث شده است، طراحان بتوانند ایده های جذاب و نوینی ارائه دهند.

فرش و دکوراسیون داخلی در خانه های ایرانی شاید جنبه حیاتی پیدا کرده است. قالی های ایرانی علاوه بر جنبه زیبایی شناسی بخشی از هویت و تاریخ و فرهنگ ما محسوب می شوند. تاریخچه و قدمت قالی ایرانی به صد سال و دویست سال برنمی گردد بلکه گفته شده اولین زیر اندازها که امروزه به عنوان فرش شناخته می شوند در بخش هایی از ایران بافته شده اند. برای همین است که امروزه فرش و دکوراسیون جزء لاینفک طراحی داخلی به حساب می آید.

عناصر موثر در فرش و دکوراسیون

برای استفاده از قالی در طراحی داخلی باید به یکسری از عناصر دیگر به صورت تلفیقی توجه کرد. قالی به تنهایی نمی تواند بار یک دکوراسیون شیک و بی عیب را به دوش بکشد. المان هایی مانند رنگ دیوار و کف و سقف و همچنین سایر ملزومات و عناصر تزئینی مورد استفاده در خانه بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون بوده و در کنار فرش می توانند فضا را متحول کنند البته اگر به درستی انتخاب شوند. هر کدام از عناصر نام برده شده در یک مرحله خاص از دکوراسیون نقش ایفاء می کنند. یعنی مثلا اول رنگ دیوارها و کف و یا سقف مشخص می شود و بعد بر اساس آنها شما باید فرش و دکوراسیون مربوط به آن را طراحی کنید. به عنوان مثال اگر کفپوش خانه را پارکت و به رنگ چوب کرده اید باید سایر عناصر دیگر با توجه به این انتخاب و این رنگ تعیین شوند. نقش فرش در دکوراسیون داخلی به عنوان یک جزء سازمان دهنده شناخته شده و از آن به عنوان ابزاری برای تفکیک قسمت های مختلف خانه استفاده می کنند. مثلا با استفاده از مقوله فرش و دکوراسیون می توان فضای آشپرخانه و نشیمن و پذیرایی را از هم تفکیک کرد و نظم و سازمان مناسبی به آنها داد.

فرش و دکوراسیون در طراحی دکوراسیون داخلی

نقش فرش در سازمان دهی فضای داخلی

موضوع فرش و دکوراسیون داخلی فقط به موارد ذکر شده خلاصه نمی شود. یکی دیگر از نقش هایی که که قالی در این مقوله ایفاء می کند این است که کف را به یک عنصر عمده در فضا تبدیل کرده و به آن نقش تعیین کننده در دکوراسیون می دهد. مثلا انتخاب فرش می تواند فضا را بزرگتر و یا کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد. عموما فرش هایی که شلوغ و پر نقش و نگار هستند فضا را کوچکتر و جمع و جور تر نشان می دهند.

فرش و دکوراسیون اتاق خواب

در حال حاضر با کوچکتر شدن خانه اتاق های خواب هم کوچکتر شده اند اما اغلب افراد ترجیح می دهد فضای جلوی تخت را حتی با یک قالیچه کوچک تزئین کنند. اما اگر اتاق خواب بزرگی داشته باشید می توانید کل فضای اتاق و حتی زیر تخت را هم با فرش پر کنید که البته این کار کمتر در بین کاربران عمومیت دارد و آنها ترجیح می دهند فضای زیر تخت خالی بماند. برای همین پیشنها می شود برای اتاق خواب قالی های نیم دایره یا دایره کامل و یا قالیچه های کوچک استفاده شود.

فرش و دکوراسیون در طراحی دکوراسیون داخلی

فرش و دکوراسیون پذیرایی و نشیمن 

برای دکوراسیون فضای نشیمن و پذیرایی مانند اتاق خواب هم می توان از ایده پوشاندن کل کف استفاده کرد و هم اینکه می توانید زیر مبل ها و ناهار خوری و تلویزیون را خالی گذاشته و فرشی با ابعاد کوچک تر انتخاب نمایید. خالی بودن زیر این وسایل در واقع سازماندهی خوبی به فضا داده و جلوه قالی را هم بیشتر خواهد کرد.

از شما خواهشمندیم این مطلب را در شبکه های مجازی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

خواندن 376 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟