علاقه مندی (0)
0

نکات مهم در خرید فرش

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر دنبال فرشی هستید که سالها زیر پای شما دوام بیاورد بهتر است هنگام انتخاب این کالا نکات کوچکی را مد نظر قرار دهید. انتخاب نوع ماشینی این کالا بسیار راحت تر از انتخاب نوع دستباف است و تنها نکته در انتخاب این نوع تراکم و جنس الیاف می باشد. تراکم را از روی شانه می توان تشخیص داد. با یک مثال ساده توضیح می دهم، فروشنده می گویید مثلا فرش سمت راست  1000 شانه وسمت چپی 1500 شانه است. مفهوم این دو کلمه این می باشد که در ابعادی به اندازه یک در یک متر چند گره وجود دارد. برای مثال نوع هزار شانه در بعد یک در یک متر خود یک میلیون گره ( 1000*1000 ) دارد. با یک محاسبه ساده مدلی که رقم شانه بیشتری دارد تراکم بالاتری خواهد داشت. الیاف در انتخاب این کالا دستباف یا ماشینی بسیار مهم است، الیاف نباید الرژی زا باشند. در انتخاب نوع دستباف باید به ظرافت، تقارن، یکنواختی رنگ، یکنواختی پرداخت و طرح صحیح گل ها توجه کرد.

نکات مهم درخرید فرش

نکات مهم پس از خرید فرش

فرش ها دارای عمر معینی هستند که با نگهداری صحیح می توان این عمر را افزایش داد. سعی کنید پس از خرید ریشه های آن را لفاف دوزی کنید. حداقل سالی یکبار آن را جمع و مجددا پهن کنید. هر شش ماه یکبار قسمت سر و ته آن را جا به جا کنید. اجازه ندهید، پایه ی اجسام روی آن قرار بگیرد. در صورت امکان زیر آن یک ماکت بیندازید. در مورد شستشوی آن نیز بهتر است به مراکز خشکشوی سپرده شود. در صورت شستن فرش در منزل بهتر است، آن را با موادی بشورید که حاوی وایتکس نباشد و به آن اجازه بدهید کاملا خشک شود.

 

نکاتی برای افزایش عمر فرش دستباف

سعی کنید، آن را از قرار گرفتن در معرض نور با رو فرشی محافظت کنید. نورخورشید علاوه بر از بین برن رنگدانه های طبیعی الیاف باعث رشد تخم حشراتی مثل بید می شود. آن را روی خاک،کف های آهکی و گچی مستقیما باز نکنید. هنگام جارو کشیدن آن برای ریشه ها از برس استفاده نکنید. هر چه شستشو و جارو کشیدن روی این نوع کمتر انجام شود بهتر است. اجازه ندهید روی آن آب بریزد. ریخت شدن آب روی الیاف در صورت نفوذ به مغذ تار و پود سبب پوسیدگی و حتی مخلوط شدن رنگ نیز می شود. فرش را لوله کنید و اصلا تا نکنید چون باعث شکستن فرش می شود.

از شما خواهشمندیم این مطلب را با دوستان خود در شبکه های مجازیه به اشتراک بگذارید!

خواندن 379 دفعه

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟